Prečo sa prihlásiť do klubu?
Klub je dobrovoľné združenie stomikov, ktorého poslaním je pomáhať postihnutým ako v získavaní strateného sebavedomia, tak aj pri získavaní stomických pomôcok a informácií o ich používaní. Členovia si vzájomne radia a vymieňajú skúsenosti pri ošetrovaní stómií, diskutujú o svojich problémoch. Klub môže hájiť záujmy stomikov pri rokovaniach so zdravotníckym a sociálnym odborom. Svojím zapojením môžete pomôcť tým, ktorí teraz stoja pred problémami so zvládnutím novej životnej situácie, pred problémami so zapojením sa do bežného života.


Kedy budem opäť fit?
Dĺžka rekonvalescencie je individuálna. Závisí od mnohých faktorov, najmä od druhu ochorenia a priebehu operácie. Aj keď nepôjde všetko tak rýchlo, ako by ste si priali, buďte trpezlivý, postupne sa všetko zlepší.

Budem môcť opäť chodiť do spoločnosti?
Nie je dôvod, prečo by ste nemali ísť opäť na návštevu, do divadla, reštaurácie alebo ísť si zatancovať. Záleží len na tom, ako rýchlo získate späť svoju sebadôveru.

A čo šport a moje koníčky?
Stómia nie je choroba! Preto všetko, čo pre Vás platilo pred operáciou, bude platiť aj po operácii. Môžete sa bicyklovať, plávať, venovať sa množstvu iných záľub. Nevhodné sú iba športy viac namáhajúce brušné svalstvo: posilňovanie brucha, veslovanie – budete ich musieť obmedziť. Pokiaľ si nie ste istí, rozhodne sa poraďte so svojím lekárom alebo stomasestrou.

Môžem sa kúpať, sprchovať a chodiť plávať?
Áno! Nie je dôvod sa vyhýbať vode len preto, že máte stómiu. Pri kúpaní alebo sprchovaní si nechajte vrecko ako zvyčajne, Pokiaľ používate vrecká s filtrom, prelepte ho v mieste filtra samolepkou. Filter by sa totiž mohol vlhkom znehodnotiť. Môžete tiež vrecko pred sprchovaním odlepiť a osprchovať aj stómiu, odstránia sa tým zvyšky stolice, ktoré môžu zostávať na prírubovom krúžku. Ak pôjdete plávať, môžete si nechať vrecko ako zvyčajne alebo môžete použiť minivrecko či krytku stómie.